Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Join Now!
AATE Award Winners
Share |
Index of Awards and Winners
Ann Flagg Multicultural Award       
   
2014 Roxanne Schroeder-Arce
2013 No Award
2012  Adventure Theatre MTC
2011 No Award
2010 No Award
2009 No Award
2008 José Cruz González
2007 Cherie Bennett
2006 No Award
2005 Mosaic Youth Theatre of Detroit
2004 Scott Laughead
2003 No Award
2002 TADA!
2001 Deaf Access Program
2000 Starfish Theatreworks
1999 Educational Theatre Programs of Kaiser Permanente
1997-1998 No Award
1996 Creative Arts Team
1995 Working Classroom, Inc
1994 Gloria Bond Clunie
1993 Karamu House
Barbara Salisbury Wills Alliance Award
2009-2013 No Award
2008 Carol T. Jones
2001-2007 No Award
2000 Lorenzo Garcia
1999 Joan Lazarus
1998 Katherine Krzys
1997 Barbara Salisbury Wills
1996 Kim Alan Wheetley
1993-1995 No Award
1992 Roger L. Bedard
1991 Judith Rethwisch
1990 C. John Tolch
Campton Bell Lifetime Achievement Award      
2013 Laura McCammon                                                  
2012  Joan Lazarus
2011 Larry O'Farrell
Susan Pearson
2010 Roger L. Bedard
2009 Patricia Whitton Forrest
2008 Ruth Beall Heinig
2007 No Award
2006 David Booth
2005
Norah Morgan
Juliana Saxton
2004 Dorothy Webb
2003 Jane Campbell
2002 Lowell Swortzell
Nancy Swortzell
2001 Dorothy Heathcote
2000 No Award
1999 Patricia Briggs
1998 Lin Wright
1997 Coleman Jennings
1996 Nellie McCaslin
1995 Ken Graham
1994 Bernice Bronson
1993 Anne Thurman
1992 Wallace Smith
1991 Don Doyle
Elizabeth Flory Kelly
1990 Orlin Corey
1989 Ann Hill
1988 No Award
1987 Mary Jane Evans
Jed Davis
1986 Geraldine Siks
1985 Isabel Burger
Julie Thompson
1984 Dorothy Schwartz
1983 Agnes Haaga
Charlotte B. Chorpenning Playwright Award
2013 Eric Coble                                             
2011-2012 No Award
2010 Doug Cooney
2009 Barry Kornhauser
2008 No Award
2007 James De Vita
2006 Mary Hall Surface
2005 Jose Cruz Gonzalez
2004 No Award
2003 Laurie Brooks
2002 Y York
2000-2001 No Award
1999 Sandra Fenichel Asher
1996-1998 No Award
1995 Max Bush
1994 James Still
1990-1993 No Award
1989 Brian Kral
1987-1988 No Award
1986 Virginia Glasgow Koste
1985 Aurand Harris
1981-1984 No Award
1980 Moses Goldberg
1979 Jonathan Levy
1978 Suzan Zeder
1977 Flora B. Atkin
1976 Joseph Robinette
1975 Helen P. Avery
1974 Rosemary Musil
1973 Alan Cullen
1972 Ed Graczyk
1971 Joanna Halpert Kraus
1970 Madge Miller
1969 Marian Jonson
1968 Martha Bennett King
1967 Aurand Harris
1966 No Award


The Chorpenning Cup 

1965

Coleman A. Jennings

1964

Kilgore College

1963

Omaha Junior Theatre

1962

Midland Community Theatre

1961

No Award

1960

Omaha Junior Theatre

1959

University of Kansas

1958

Children's Theatre of Long Beach

1957

Omaha Junior Theatre

1956

Seattle Junior Programs
Seattle PTA Council, University of Washington School of Drama

 Creative Drama Award 
2013 Kathryn Dawson
2008-2012 No Award
2007 Rives B. Collins
2006
Stacey Ardelean
Vivian Fusillo
2005 Anne Lefkovitz
2004 Lenore Blank Kelner
2003 No Award
2002 Christine D. Warner
2001 Karina Naumer
Laurel Serleth
2000 No Award
1999 District 65 Drama Department, Evanston, IL
1998 No Award
1997 Elizabeth M. Quinn
1996 Sister Dorothy Prokes, F.S.E.
1995 No Award
1994 Jonathan Ray
1993 No Award
1992 Ruth Beall Heinig
1991 Joyce Wilkinson
1990 No Award
1989 Johnny Saldaña
Elizabeth Rike
1988 Thelma McDaniel
Nancy Norvell Ball
1987 Patricia Sternberg
John Warren Stewig
1986 Joan Lazarus
Phyllis Haase
Laurel Serleth
1985 No Award
1984 Elizabeth Segal
Eunice Joffe
Jan Denison
1983 Barbara McIntyre
Faith Barnett
Rose Pavlov
Naida Weisberg
1982 Ann Drew Elgood
1981 Rosilyn Wilder
Ken Graham
1980 Isabel Burger
Annette Klein
Virginia Glasgow Koste
1979 Rita Criste
Coleman A. Jennings
1978 Anne Thurman
Eleanor Irwin
Kay King
1977 Lin Wright
Geraldine Siks
Agnes Haaga
1976 Barbara Salisbury (now Wills)
Helane S. Rosenberg
1975 Don Doyle
Evelyn R. Ordman
Dina Rees Evans Theatre In Our Schools Award
2012-2013 No Award                                                                                                              
2011 Jennifer DiBella
Nicole Lorenzetti
2010 No Award
2009 Kentucky Country Day School
2008 Illinois Theatre Association
2007 No Award
2006 No Award
2005 Kentucky Country Day School Middle School Drama Society
2003-2004 No Award
2002 Kentucky Country Day School Middle School Drama Society
2000-2001 No Award
1999 State: Iowa Thespians, Elizabeth Hansen & Kristi Westfall, Chairs
Individual: Gai Jones, Placentia, California
1998 State: Elizabeth Hansen, Chair, Iowa
Individual: Marti Fowler, Chesterfield, Missouri
1997 State: Helen Lewis, Chair, Texas Educational Theatre Association
Individual: Kevin J. Dowling, Chair, Maine
1996 State: Helen Lewis, Chair, Texas Educational Theatre Association
Individual: Lisa LoPresti-Hupp, Kamuela, Hawaii
1995 Texas Theatre Association
1994 Carole F. Joranlien, State of Florida
1993 Carole F. Joranlien, State of Florida
1992 Krin Perry, State of Texas
1991 Krin Perry, State of Texas
1990 Cindy Garren, State of Florida
Distinguished Book Award
   
2014 Applied Drama: A Facilitator’s Handbook for Working in Community, by Monica Prendergast and Juliana Saxton, published by Intellect 
2013 Theatre, Youth, and Culture: A Critical Exploration, by Manon van de Water, published
by Palgrave Macmillan
2012 Theater, Education, and Peformance: The Map and the Story, by Helen Nicholson, published by Palgrave Macmillan
2011 Barrier-Free Theatre: Including Everyone in Theatre Arts-In Schools, Recreation, and Arts Programs-Regardless of (Dis)Ability by Sally Bailey, Published by Idyll Arbor
2010

2009
Applied Theatre: International Case Studies and Challenges for Practice, Edited by Monica Prendergast and Juliana Saxton, Published by Intellect Books
Nine Plays by Jose Cruz Gonzales: Magical Realism and Mature Themes in Theatre for Young Audiences
, edited by Coleman Jennings, published by University of Texas Press
2008 Theatre for Living: The Art and Science of Community-Based Dialogueby David Diamond, published by Trafford
2007 No Award
2006 Spaces of Creation: The Creative Process of Playwritingby Suzan Zeder with Jim Hancock, published by Heinemann, Lisa A. Barnett Senior Editor
2005 Into the Story: Language in Action Through Dramaby Carole Miller and Juliana Saxton, published by Heinemann
2004 No Award
2003 Dramatic Changes: Talking about Sexual Orientation and Gender with
High School Students
, by Paula Ressler, published by Heinemann
2002 Strategies for Playbuilding: Helping Groups Translate Issues Into Theatre, by Will Weigler, published by Heinemann
2001 Drama and Diversity: A Pluralistic Perspective for Educational Drama,
by Sharon Grady, published by Heinemann
2000 The Dramatic Difference: Drama in the preschool and Kindergarten Classroom, by Victoria Brown and Sarah Pleydell, published by Heinemann
1999 Theatre: Art in Action, by Dr. Robert Taylor and Dr. Robert Strickland,
published by National Textbook Company/Contemporary Publishing Group
1998 Dreamseekers: Creative Approaches to the African American Heritage,
edited by Cecily O'Neill and Anita Manley, published by Heinemann
1997 The Theatre of Aurand Harris: His Career, His Theories, His Plays,
by Lowell Swortzell, published by Anchorage Press
1996 Drama of Color: Improvisation with Multiethnic Folklore, by Johnny Saldaña, published by Heinemann
Teaching Dramatically/Learning Thematically, by Laura Gardner Salazar,
published by New Plays Incorporated
1995 Pioneer Journeys: Drama in Museum Education, by Jennifer Fell Hayes and Dorothy Napp Schindel, published by New Plays Incorporated
1994 Storymaking and Drama, by Nancy King, published by Heinemann
1993 Improvisation with Favorite Tales, by Ruth Beall Heinig, published by Heinemann
1992 Playmaking: Children Writing and Performing Their Own Plays, by Daniel Judah Sklar, published by Teachers and Writers Collaborative
1991 Teaching Young Playwrights, by Gerald Chapman, edited and developed by Lisa A. Barnett, published by Heinemann
1990 International Guide to Children's Theatre & Educational Theatre, by Lowell S. Swortzell, published by Greenwood Press, Inc.
1989 The Creative Drama Book: Three Approaches, by Judith Kase-Polisini,
published by Anchorage Press
Distinguished Play Award
 2014

Category A:The Wong Kids in The Secret of the Space Chupacabra Go! By Lloyd Suh
Plays for Young Audiences

Category B: With Two Wings By Anne Negri, published by Dramatic Publishing
Category C: Walk Two Moons By Tom Arvetis, Based on Sharon Cheech’s novel, published by Dramatic Publishing

Category D: Jackie & Me By Steven Dietz, Based on the book by Dan Gutman, published by Dramatic Publishing 

2013           Category A: The Transition of Doodle Pequeno, by Gabriel Jason Dean, published by Dramatic Publishing
Category A: She Kills Monsters, by Qui Nguyen, published by Samuel French
Category B: Don't Tell Me I Can't Fly, by Y York, published by Dramatic Publishing
Category C: Lizzie Bright and the Buckminster Boy, by Cheryl West, published by Plays for Young Audiences
Category D: Getting Near to Baby, by Y York, published by Dramatic Publishing
2012 Category ATeaching Disco Square Dancing to Our Elders: A Class Presentation, by Larissa FastHorse, original music by Brian Joseph, published by Dramatic Publishing
Category BBalloonacy, by Barry Kornhauser, published by Plays for Young Audiences; Pirates! by Charles Way, published by Plays for Young Audiences
Category CA Boy Called Lizard, by James J. Mellon, Music and Lyrics by James J. Mellon and Scott De Turk, based on the novel Lizard by Dennise Covington, published by Samuel French                                                                                                                     Category D:   Eggs, by Y York, based on the novel by Jerry Spinelli, published by Dramatic Publishing    
2011 Category AThe K of D by Laura Schellhardt, published by Dramatic Publishing
Category BA Best Friends Story by Sandra Fenichel Asher, published by Dramatic Publishing
Category CThe Giver by Eric Coble, adapted from the novel by Lois Lowry, published by Dramatic Publishing
2010






2009
Category A:somebody's childrenby Jose Casas, published by Dramatic Publishing
Category B:Threeeby Colleen Neuman, published by Baker's Plays
Category C:Bud, Not Buddyby Reginald Andre Jackson, adapted from the novel by Christopher Paul Curtis, published by Dramatic Publishing.
Iqbaladapted for the stage by Jerome Hairston, story by Francesco D' Adamo, with translation by Ann Leonori. Published by Plays for Young Audiences, a partnership of Seattle Children's Theatre and Children's Theatre Company- Minneapolis.
Category A:No Award
Category B:Kindnessby Dennis Foon, published by Dramatic Publishing
Category C:Treasure Island, adapted by Ken Ludwig from the novel by Robert Louis Stevenson, published by Samuel French
2008 Category A:Brave No World: Community, Identity, Stand-Up Comedyby Laurie Brooks, published by Dramatic Publishing
Category B:No Award
Category C:The Bluest Eyeadapted by Lydia R. Diamond from the novel by Toni Morrison, published by Dramatic Publishing
2007
Category A:Kara in Blackby Max Bush, published by Dramatic Publishing
Category B:la ofrendaby Jose Casas, published by Dramatic Publishing
Category C:Roald Dahl's Danny the Champion of the World, adapted by David Wood, published by Samuel French, Ltd.
2006 The Forgiving Harvestby Y York, published by Dramatic Publishing
2005 Category A:Eric and Elliotby Dwayne Hartford, published by Dramatic Publishing
Category B:In the Garden of the Selfish Giantby Sandra Fenichel Asher, published by Dramatic Publishing
Adaptation:The Rememberer, by Steven Dietz, based onAs My Sun Now Setsby Joyce Simmons Cheeka as told to Werdna Phillips Finley, published by Dramatic Publishing
2004 Category A:The Music Lesson, by Tammy Ryan, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Sarah, Plain and Tall,Adapted by Joseph Robinette from the book by Patricia MacLachlan, published by Dramatic Publishing
2003 Category A:Paper Lanterns, Paper Cranes, by Brian Kral, published by Anchorage Press Plays, Inc.
Category B:Salt and Pepper, by Jose Cruz Gonzalez, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Spot's Birthday Party,Adapted for the Stage by David Wood, based on the book by Eric Hill, published by Samuel French
2002 Category A:Belongings, by Daniel Fenton, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Ezigbo, the Spirit Child, dramatized by Max Bush,
published by Anchorage Press Plays, Inc.
Adaptation:A Village Fable, by James Still, music by Michael Keck,
published by Dramatic Publishing
2001 Category A:The Wrestling Season, by Laurie Brooks, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Afternoon of the Elves, by Y York, published by Dramatic Publishing
2000 Category A: And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank, by James Still, published by Dramatic Publishing
Category A:The Taste of Sunrise, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
Category B:The Wolf Child, by Edward Mast, published by Anchorage Press
1999 Category A:North Star, by Gloria Bond Clunie, published by Dramatic Publishing
Category B:Still Life with Iris, by Steven Dietz,published by Dramatic Publishing
Adaptation:Journey of the Sparrows, by Meryl Friedman, published by Dramatic Publishing
1998 Category A:Selkie, by Laurie Brooks Gollobin, published by Anchorage Press
Category B:The Yellow Boat, by David Saar, published by Anchorage Press
Adaptation:Bambi: A Life in the Woods, by James DeVita, published by Anchorage Press
1997 Category A:The Less Than Human Club, by Timothy Mason, published by Smith and Kraus Inc.
1996 Category A:Angel in the Night, by Joanna Halpert Kraus, published by Dramatic Publishing Company
Category B:The Prince and the Pauper, adapted for the Stage by Aurand Harris, published by Anchorage Press
1995 Category A:T-Money & Wolf, by Kevin Willmott and Ric Averill, published by Dramatic Publishing Company
Category A:Scars and Stripes, by Thomas Cadwaleder Jones, published by Encore Publishing Company
Category B:Ramona Quimby, by Len Jenkins, published by Dramatic Publishing Company
1994 Category A:Song for the Navigator, by Michael Cowell, published by Dramatic Publishing Company
Category B:A Woman Called Truth, by Sandra Fenichel Asher, published by Dramatic Publishing Company
1993 Category A:This Is Not a Pipe Dream, by Barry Kornhauser, published by Anchorage Press
Category B:The Pinballs, by Aurand Harris, published by Anchorage Press
1992 Category A:The Secret Garden, by Pamela Sterling, published by Dramatic Publishing Company
Category B:Amber Waves, by James Still, published by Samuel French, Inc.
1991 Category A: In the Middle of Grand Central Station, by Nancy Pahl Gilsenan, published by Dramatic Publishing Company
Category A:Jungalbook, by Edward Mast, published by Anchorage Press
Category B:Monkey Magic: Chinese Story Theatre, by Aurand Harris,
published by Anchorage Press
1990 Category A:The Man-Child, by Arnold Rabin, published by Baker's Plays
Category B:The Chicago Gypsies, by Virginia Glasgow Koste, published by Dramatic Publishing Company
Category B:Aalmauria: The Voyage of the Dragonfly, by Max Bush, published by Anchorage Press
1989 Category A:A Separate Peace, by Nancy Pahl Gilsenan, published by Dramatic Publishing Company
Category B:Becca, by Wendy Kesselman, published by Anchorage Press
1988 Babies Having Babies, by Kathryn Montgomery and Jeffrey Auerbach,
published by Baker's Plays
1987 Mother Hicks, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
1986 Doors, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
1985 A Play Called Noah's Flood, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
1984 Nightingale, by John Urquhart and Rita Grossberg, published by Anchorage Press
1983 My Days as a Youngling, John Jacob Niles: The Early Years, a musical adapted for the stage and scripted by Nancy Niles Sexton, Vaughn McBride,
Martha Harrison Jones; songs by John Niles; published by Anchorage Press
F. Loren Winship Secondary School Theatre Award
2014 Luiz Munoz 
2012-2013 No Award
2011 John Muszynski
2010 No Award
2009 No Award
2008 No Award
2007 No Award
2006 No Award
2005 Kurt Steinhauser
2004 No Award
2003 Florida State Thespians & Michael J. Higgins
1998-2002 No Award
1997 William Rough
1996 No Award
1995 Frederick C. Hoebel
1994 No Award
1993 Shawnee Mission North High School Drama Department:
Margaret McClatchey, Maureen Davis, Nancy Marcy
1992 Thom Feit
1991 Rita Kotter
1990 The Ensemble Theatre Company of Marin: Daniel Caldwell & Michelle Swanson, Directors
1989 University Interscholastic League
1988 Dan Caldwell
Michelle Swanson
1987 Mina Halliday (now Casmir)
1986 No Award
1985 Lynn Murray
1984 Funders of The Shakespeare Plays
1983 Children's Theatre Company, Minneapolis
1982 Anchorage Press
William Waack
1981 Nicholas Wandmacher
1980 Charlotte Motter
1979 Wallace Smith
1978 William Talbot, Samuel French, Inc.
1977 John C. Barner
1976 Viola Spolin
1975 Ed Cole
1974 Frank M. Whiting
1973 Kathryn Bloom
1972 Katherine Ommanney
1971 Paul Kozelka
1970 L. R. "Barney" Kremer
1969 Alvin Cohen
1968 F. Loren Winship
1967 Ken Graham
1966 John A. Walker
1965 Jack Morrison
1964 John C. Hemmerly
1963 Ernest Bavely, Earl Blank, Harry Leeper, Leon Miller and Paul Opp, Founders and Past Executive Secretary-Treasurers of The National Thespian Society (now known as the International Thespian Society)
1962 No Award
1961 Dina Rees Evans
Roberta Sheets
John C. Barner Teacher of the Year Award
2010-2013 No Award
2009 Linda Sharpe
2008 Keith Taylor
2007 Diane Lutz
2004-2006 No Award
2003 John D. Newman
2002 No Award
2001 Tim Ortman
2000 Jeanne Averill
1999 Robin Nott
1998 No Award
1997 Lynda D. Belt
1996 Michael H. Hibbard
Susan L. Wurster
1995 Jean Hodges
1994 No Award
1993 Frances L. McGarry
1992 John Faust
1991 Philip John Kinen
1990 Judith Rethwisch
1989 Ron Kenney
1988 Julian Schlusberg
1987 John Steele
1986 No Award
1985 Jack Parkhurst
1984 Frank Bluestein
1983 Jerry Worsham
 
2014 Robert St. John, with project mentor Honolulu Theatre for Youth 
2013 Holli Hutson, with project mentor Laurie Melnik
2012         Wendy Mapes, with project mentor Kerri Sullivan                                 
2011 Diana Torres, with project mentor Laurie Melnik

Lin Wright Special Recognition Award
2014  Megan Alrutz, Amy Jensen
2013 Peter B. Duffy, Brian Guehring
2012 Matt Omasta, David Barr, III
2011 Kati Koerner
2010 No Award
2009 No Award
2008 Karen Libman
California Educational Theatre Association
2007 Liora Bresler, Ph.D.
Kathy Krzys
Cheryl Kaplan
2006 Dr. F. Scott Regan
2005 Stephani Etheridge Woodson
Trudy Wheeler
2004 Gail Noppe-Brandon, Founding and Artistic Director, Starfish Theatreworks, Inc
2003 Dr. Robert Colby
John Somers, University of Exeter, Exstream Theatre Company & Carfax Publishing
2002 Developing Creative Curriculum: Enriching the Education of Hawaii's Children:
Steven Jones, Daniel Kelin II and Jamie Simpson
2001 Heinemann Press
Lowell Swortzell - ANew Plays for Young Audiences@
Whirlwind
2000 Lynda Zimmerman
1999 Educational Theatre Programs of Kaiser Permanente
Kevin Hauge & Tegan McLane, Theatre as Digital Activity
Gina May
1998 Flint Youth Theatre
1997 No Award
1996 Patricia Sternberg
1995 Dr. Shirley Harbin
1994 No Award
1993 George R. Nelson
John Doyle
Duwain M. Hunt
1992 No Award
1991 Arizona State University Institute for Studies in the Arts
Ruth Cantrell
Ruth Davis
1990 William K. Leech
Lynne Kramer
Dr. John Wright & Dr. Aletha Huston
1989 Sunna Rasch
Xan Johnson
1988 John Kauffman
Werdna Finley
National Theatre Education Project Committee: Jack Carr, Shirley Harbin, Elizabeth Segal, Anne Thurman, Bill Waack, Kim Wheetley
1987 Helane Rosenberg
Jeanne Hall
1986 Carmine Tabone
Lin Wright, Arizona State University
Don Laffoon
Child's Play, Inc.
1985 Dorothy Webb, IUPUI, National Children's Playwriting Competition and Symposium
Community Experimental Repertory Theatre (CERT), Poughkeepsie, NY
1984 Arlene Hamilton
Muriel Mawer
Judith Kase Polisini
Fort Wayne Youtheatre
1983 William Akins, Chair, Theatre Department, Arizona State University, Tempe, AZ
The Junior Theatre of Davenport, IA
The Seattle Repertory Theatre, "MOB" Show
Storytalers, Minneapolis, MN
1982 Carole C. Huggins
Edward Kessel
1981 Brenda Dubay
Joan Schwartz
Thelma McDaniel, Eastern Michigan University
Orlin Corey, Anchorage Press, New Orleans, LA
1980 CBS, "The Program in Educational Theatre"
Ann Shaw, Drama and Theatre for, by, and with the Handicapped
Dorothy Davies Miller
1979 Donna Stone Pesch, Winifred Ward Scholarship Committee
Nancy Ebsen, Leadership in Southern California
Agnes Haaga, University of Washington, Winifred Ward Scholarship Committee
Carol Jeschke, Professional Producers and Presenters
Emily Hammood, Opera for Youth
1978 Dorothy Schwartz, First Chairperson, Winifred Ward Scholarship Committee
Jearnine Wagner, Learning About Learning
1977 Patricia Whitton, New Plays Incorporated
Muriel Broadman, Understanding Your Child's Entertainment
Grace Stanistreet, Adelphi University
Sister Kathryn Martin, Peppermint Stick Players, Indiana State University
Isabel B. Burger, Creative Dramatics for the Elderly
The Alliance for Arts Education, Kennedy Center Children's Art Series
Hazel Easton, Honorary Chairperson, Winifred Ward Scholarship Committee
1976 Paula E. Silberstein, Cultural Resource Specialist, New Jersey City Board of
Education Hillsborough County School Board, Tampa, FL, Theatre-in-the-Schools
Phoebe Hanson, Minneapolis, MN, Park Board Cultural Arts Department
Claire Michaels, Jackson Heights, NY, "Geriadrama" Techniques
C. John Tolch, University of Wisconsin-Madison
Robert Pitts, Frederick, MD
1975 Performing Arts Repertory Theatre Foundation, Inc., (now THEATREWORKS/USA), Freedom Train production
Southern California Children's Theatre Association Children's Theatre Festival
Milton Polsky, Hunter College, Interviews in Children's Theatre Review
Nashville Academy Theatre
Mary Kerr, Winston-Salem, NC, Creative Drama Program
Beverly Sturgill, CTAA New Scripts Service
Pickwick Players and Players Inc., Baltimore, MD
California Educational Theatre Association
1974 Dorothy Schwartz, Give Them Roots and Wings
Dorothy Aldrich, Give Them Roots and Wings
Moses Goldberg, Children's Theatre: A Philosophy and a Method
Emily Gillies, Creative Dramatics for All Children
Elizabeth Flory Kelly, Curriculum Dramatics Study, Cleveland, OH
Shirley Trusty (now Corey), Performing Arts Center of New Orleans
Robert McNea, OOPSY, WWJ-TV, Detroit, MI
Pat Snyder and State University of New York, The Wizard of Oz
exchange with the Central Theatre for Children, Moscow
1973 Pat Snyder, ASSITEJ Report
Puerto Rican Children's Theatre
Mattel Toys, Sponsors of "Sounder"
Miriam Morton, The Arts and the Soviet Child
Natalia Sats
1972 In-School Players of Adventure Theatre, Glen Echo, MD
Irene Vickers Baker, Children's Theatre, Wichita, KS
Kitty Reinhardt, Free Theatre, Germantown, PA
Ellen Gerhardt, Editor, Critiques of Theatre Productions for Children
Sunna Rasch, Periwinkle Productions, Monticello, NY
1971 Theatre Resources for Youth (TRY), New Hampshire National Endowment for the Arts
Dr. Samuel J. Citron and The Jewish Theatre for Children
New York State Council of the Arts
CEMREL, Inc., St. Louis, MO
Learning About Learning, San Antonio, TX
 
Monte Meacham Award
2009-2013 No Award
2008 Kim Peter Kovac
2004-2007 No Award
2003 ACS Head Start & Marilyn Bartlett
1999-2002 No Award
1998 New Visions/New Voices, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
1997 No Award
1996 Dean and Pauline Bonderman
1995 Lila Wallace Reader's Digest Fund
1994 Rita J. and Stanley H. Kaplan Foundation
1987-1993 No Award
1986 Children's Radio Theatre
1984-1985 No Award
1983 Viola Spolin
1981-1982 No Award
1980 Jack Kukuk, Kennedy Center Arts for Children program
1979 McDonald's, Inc.
1978 Bruno Bettelheim
1977 Action for Children's Television (A.C.T.)
1976 ABC-TV After School Specials Program
1975 Ernest L. Boyer, SUNY
1974 Reader's Digest Films
1973 Dan Sullivan, Los Angeles Times
1972 Jim Henson, Creator of the Muppets
1971 Paul Sills' Story Theatre
1970 Sesame Street
1969 Mister Roger's Neighborhood
1968 Association of Junior Leagues of America
1967 Xerox Corporation and CBS Children's Series
1966 Robert Radnitz
1965 No Award
1964 George Heineman
1963 Kate Drain Lawson
1962 Loveman's of Alabama
1961 Dorothy McFadden
1960 Mary Chase
1959 Danny Kaye
 
2013 Tom Arvetis                                               
2012 Johanna Smith                                   
Sara Spencer Artistic Achievement Award
2010-2013 No Award
2009 CLIMB Theatre
2008 The Growing Stage
(The Children's Theatre of New Jersey)
2005-2007 No Award
2004 Robyn Flatt
2003 Lifeline Theatre
2001-2002 No Award
2000 Periwinkle National Theatre
1999 New York State Theatre Institute
1998 Stage One, Louisville, KY
1997 Alliance Children's Theatre
1996 The Cleveland Play House
1995 Childsplay, Inc., Tempe, AZ
1994 Seattle Children's Theatre
1993 Creative Arts Team, New York University
1992 Dorothy Webb and the National Children's Theatre Playwriting Contest and Symposium
1991 Theatre and Youth Program, University of Texas at Austin
1990 The Emmy Gifford Theater (now Omaha Theater Company)
1989 Paper Bag Players
1988 Aurand Harris
1987 Carol Evans
1986 Honolulu Theatre for Youth
1985 Ruth J. Rittenour Denney
1984 California Young People's Theatre (now California Theatre Center)
1983 Performing Arts Repertory Theatre (now THEATREWORKS/USA)
1982 Saturday Theatre for Children
1981 California State University, Northridge, CA
1980 Goodman School of Drama Children's Theatre (now Goodman-DePaul Children's Theatre)
1979 The Children's Theatre Company, Minneapolis
1978 Nashville Academy Theatre
Youth Theatre Director of the Year
2012-2013 No Award                                                                                                               
2011 Barry Kornhauser
Adele Ulrich
2006-2010 No Award
2005 Amy Oakeson
2004 No Award
2003 Dr. Trish Lindberg
2002 Tom Ballmer, Stebens Children's Theatre
2001 Joe Lauderdale, Laguna Playhouse
2000 Helen White, Creative Arts Team
1999 Susan Wood and William Ward, Flint Youth Theatre
1998 Deborah Nitzberg, City Lights
1997 Diane Crews, Dreamwrights
1996 No Award
1995 Daniel A. Kelin, II, Honolulu Theatre for Youth
1994 Jennifer Scott McNair, Raleigh Little Theatre
1993 Gary W. Ewing, Stebens Children's Theatre
1992 Rodney Van Valkenburg, Chattanooga Little Theatre
1991 Peter Donaldson, Youth Theatre Northwest
1990 Jennifer Akridge, Mesa Youtheatre
1989 Synthia Rogers, Dallas Theatre Center
1988 Julian Wiles, Young Charleston Theatre Company
1987 Sylvia Langworthy, MASQUE Youth Theatre and School
Zeta Phi Eta-Winifred Ward Outstanding New Children's Theatre Company Award
 2014 Rising Youth Theatre
2011-2013 No Award
2010
2009
Purple Crayon Players, SHINE! LA's Youth Theatre
No Award
2008 Youth Education/Entertainment Series (Y.E.S.)
2007 Vittum Theatre (now operating as Adventure Stage Chicago)
2006 Great Midwestern Educational Theatre Company
2001-2005 No Award
2000 Prime Stage
1999 DreamWrights
1998 No Award
1997 La Crosse Playhouse, WI
1996 Northwest Childrens Theater and School, Portland, OR
1995 No Award
1994 Serendipity Theatre, Los Angeles, CA
1993 Hartford Children's Theatre
1992 Chicago Children's Theatre
1991 First Stage Milwaukee
1990 Stebens Children's Theatre, IA
1989 Laguna Playhouse Youth Theatre
1988 No Award
1987 Dallas Children's Theatre
1984-1986 No Award
1983 ArtReach, Cincinnati, OH
1982 The Santa Fe Children's Project, NM
1981 Childsplay, Inc., Tempe, AZ
1980 Rainbow Company Children's Theatre, Las Vegas, NV
Climb, Inc., Minneapolis, MN
1979 California Young People's Theatre, San Jose, CA (now California Theatre Center)
1978 Poncho Theatre, Seattle, WA
1977 Creative Arts Team, New York, NY
1976 Magic Carpet, San Francisco, CA
Theatre of Youth Company, Buffalo, NY
1975 Happiness Bag Players, Inc., Terre Haute, IN
1974 Metro Theater Circus (now Metro Theater Company), St. Louis, MO
Howard University Children's Theatre
1973 Children's Corner of New Orleans
Scottsdale's Children's Theatre, AZ
1972 Children's Theatre of Albany, NY
Springer Theatre of Columbus, GA
1971 Pickwick Players, Midland, TX
1970 Madison Children's Theatre, WI
1969 Tulsa, OK Children's Theatre
1968 Children's Theatre of Pelham, NY
1967 Casa Maøana Playhouse, Fort Worth, TX
1966 Pasadena Playhouse Association Children's Theatre
1965 Community Children's Theatre, Twin Falls, ID
1964 Center Youth Theatre, Bernard Horwich Center, Chicago, IL
1963 Wilmette Children's Theatre, IL
1962 Honolulu Theatre for Youth
1961 Alton Children's Theatre, IL
Bessemer Junior Theatre, AL
1960 No Award
1959 Children's Theatre of the Civic Little Theatre, Allentown, PA
1958 Community Children's Theatre of Duchess County, Poughkeepsie, NY
1957 Youngstown Ohio Civic Theatre
Research Awards
Winifred Ward Scholar
2014 Meredyth Pederson
2013 Enza Giannone Hosig
2012 Mary McAvoy
2011 Lisa Barker
2010
2009
J. Andrew Wiginton
Xanthia Walker
2008 Wendy Bable
Oona Kersey
2007 Sarah Myers
2006 Heather Stickeler
2005 Kathryn Dawson
2004 Allison Manville Metz
2003 Megan Alrutz
2002 Christina Marin
2001 Shondrika Moss
2000 Jennifer Chapman
1999 Barbara Jo Maier
1998 Stephani Etheridge Woodson
1997 Lynn M. Hoare
1996 Kathleen Blum
1995 Rachel Briley
1994 Judy Matetzschk
1993 Lorenzo Garcia
1992 Sharon Grady
1991 Brenda L. Cotto-Escalera
1990 Sharon Rosslie Oppenheimer
1989 Carolyn Silver-Alford
1988 Jennifer Scott McNair
1987 Toni Molloy (now Tudor)
1986 Anamarie Garcia
1985 Jeanne Klein
1984 Rives B. Collins
1983 Victoria L. Brown
1982 Brian Kral
1981 Pamela Sterling
1980 Lucille Paolillo (now Danaher)
1979 Barbara Byrne (now O'Neill)
1978 Roger L. Bedard
Don and Elizabeth Doyle Fellowship
2014 Yasu Ishida
2013  Lindsay Hearn
Special Recognition: Megan Flod Johnson
2012 Kathleen Arcovio
Special Recognition: Bethany Corey, Lisa Leibering, Tori Tomalia
2011 Brianna Stapleton Welch
Special Recognition: Noah Adams
2010

2009
Abra Chusid
Special Recognition: Lauren Dusek Albonico,Jenny Anne Koppera
Karl O'Brian Williams
Special recognition: Jennifer Hartman, Aimee Reid
2008 Meriah Sage

Distinguished Dissertation/Thesis Award
Distinguished Dissertation:
 2014

Rehearsing Revolutions: Radical and Experimental Pedagogic Drama Experiments in United States Labor Colleges, 1920 and 1940, by Dr. Mary McAvoy

Honorable Mention:"It gets under your skin": Using Process Drama to Explore Race and Privilege with Undergraduate Students., by Dr. Sara Simons

2013                      Overturning Topsy's Legacy: Black Theatre for Youth during the Black Arts Movement, by Dr. Jacqui Scott
Honorable Mentions: 
Theatre as a Place of Learnging: The Forces and Effects of Devised Theatre Processes in Education, by Mia Perry
The Representation of Taiwanese Childhood as Reflected in Theatre for Young Audiences of the Taipei Children's Arts Festival 2001-2011, by Yi-Ren Tsai
2012 The Drama of Boys: An Ethnographic Study and Performance, by Dr. Richard Sallis
Honorable Mentions:
Drama and Multiculturalism: Power, Community, and Change, by Bethany Nelson
2011 "Say It How It Is": Urban Teenage Girls Challenge and Perpetuate Cultural Narratives through Writing and Performing Theatre by Dana Edell
2010 Learning Partnerships: The Use of Poststructuralist Drama Techniques to Improve Communication Between Teachers, Doctors, and Adolescentsby Helen Cahill
Honorable Mentions:
Youth Holocaust Drama: A Study of History, Memory, and National Identityby Erika Hughes
Adolescent Audiences' Affective Engagement with Theatre: A Mixed Methods Case Study Surveying Middle School Students' Attitudes, Values, and Beliefs, by Matthew J. Omasta
2009 Language and Theory of Mind Development in the Context of a Head Start Theatre-in-Education Program by Wendy Mages
Honorable Mentions:
Colonizing the Imaginary: Children's Embodiment of Cultural Narratives by Andrew Chappell
Performance for a Living: How Emotions Play a Part by Catherine Hughes
2008 Reevaluation of Tsubouchi's Child Drama for Domestic Presentation by Takeo Fujikura
Honorable Mention:
David T. Montgomery
2007 The Gods Project: Drama as Intercultural Education:An Ethnographic Study of an Intercultural Performance Project in a Secondary School by Kate Donelan
2006 Reflection and Refraction: The Dimpled Mirror of Process Drama by Dr. Peter O'Connor
2005 Imagined Worlds in Play:A Study of the Dramatic Play of Pre-adolescent Girls by Dr Julie Dunn
2004 Journeys into a Third Space: A Study of How Theatre Enables Us to Interpret the Emergent Space Between Culturesby Janinka Greenwood
2003 Dramatic Tension: Towards an Understanding of "Tension of Intimacy"by Penny Bundy
Journeys in Teacher Professional Development: Narratives of Four Drama Educators by Michael Anderson
2002 No Award
2001 Mapping the Cultural Geography of Childhood or Constructing the Child in Child Drama: 1950 to the Present by Stephani Etheridge Woodson
Distinguished Thesis Award:
2014

Feminist Performance Pedagogy: Theatre for Youth and Social Justice, by Emily Freeman

Honorable Mentions: Foam on the Sea: Exploring student Critical Thinking through Improvisational, Devised Theatre, by Kathleen Pennyway
The Many Forms of Theatre for the Very Young: A look into Development Processes, Bethany Corey, M.F.A.

2013 Theatre and Citizenship: Playbuilding with English Language Learner Youth, by Sarah Howe Coleman
2011 Ten Years After: A Qualitative Study of Students' Experiences in a High School Theatre Company by Helen Zdriluk
2010 No Award
2009 Young, Troubled and Queer: Gay and Lesbian Representation in Theatre for Young Audiences by Annie Giannini
2008 No Award
2007 The Articulation of the Multiple Intelligence and Empathic Intelligence Theories in Educational Drama byAbigail Kitt Bigam
2006 Exploring Social Responsibility through Playbuilding with Middle School Drama Club Students
by Charlotte E. Harvey, University of Victoria
2004 No Award
2003 "Imaginative Complicity": Audience Education in Professional Theatre by Monica M. Prendergast
2002 No Award
2001 Exploring Media Advertising Through Drama with Inner City Students by Diane Conrad
Thesis by Tara Affolter
Distinguished Dissertation/Thesis Award:
2000 Nowhere to Hide But Together: A Narrative Case Study of Three Classroom Teachers, a Drama Specialist and Their Supporters Negotiating Toward an Artistic Vision of Teaching Through Drama in an Urban Elementary Schoolby Beth Murray
Susanna Rowson: Early American Dramatist, Actress and Educatorby Wendy Lement
1999 Play for Real: Understanding Middle School Children's Dramatic Play (Eleven-Year-Olds, Twelve-Year-Olds, Reality)by Zayda Lucia Sierra
Drama and Self-construction in a Single-Sex School for Girlsby Kathleen Marie Gallagher
1998 Directing High School Theater: The Impact of Student Empowerment Strategies and Unconventional Staging Techniques on Actors, Director, and Audienceby Jo Beth Gonzalez
1997 Russian Theatre for Young Audiences and the Changes in Ideological Function with Glasnost and Perestroikaby Manon van de Water
1996 Profiles of Preservice Theatre Teacher Education Programs at Three American Universitiesby David Dynak
Judith Kase-Cooper Honorary Research Award
2014 Jack Zipes
2013 No Award
2012 Johnny Saldana
2011 No Award
2010 No Award
2009 Laura McCammon
2004-2008 No Award
2003 Jonathan Levy
Anthony "Tony" Jackson
2002 No Award
2001 John O'Toole
2000 No Award
1999 Dr. Gavin Bolton
1998 Betty Jane Wagner
1996-1997 No Award
1995 Virginia Glasgow Koste
Research Award
2013                           Global Markets/Global Englishes: Drama and Discourses in Colonial Spaces, by Carmen Medina and Gustave Weltsek
Honorable Mentions:
Theatre Teacher Beliefs About Quality Practice in the Secondary Theatre Classroom: An Ethnographic Study, by Amy Pedersen Jensen and Joan Lazarus
Without Distinction of Age: the Pivotal Roles of Child Actors and their Spectators in Nineteenth-Century Theatre, by Jeanne Klein
2012 No Award                                           
2011 Lifelong Impact: Adult Perceptions of Their High School Speech and/or Theatre Participation by Johnny Saldana, Laura McCammon, Matt Omasta, and Angela Hines
2010
2004-2009
Dr. Elaine Walker, Dr. Martin Finkelstein, Dr. Lauren McFadden, and Dr. Carmine Tabone
No Award
2003 Jeanne Klein
2002 No Award
2001 Johnny Saldaña
2000 No Award
1999 Laura A. McCammon with J. David Betts
1997-1998 No Award
1996 Johnny Saldaña
1995 No Award
1994 Philip Taylor
Jeanne Klein
1993 Laura McCammon
1992 Brian Edmiston
Laura McCammon
1991 Roberta J. T. Bramwell
1990 Victoria Brown
Joe Norris
Kathleen Foreman
1989 Robert Rosen
1988 Holly Neal Giffin
Robert Colby
1987 Nellie McCaslin
Jeanne Klein
1986 Jonathan Levy & Martha Mahaud
Jason Bousscau, Judith Delgado & Annette Gourgey
1985 Georga Larson Parchem
1984 No Award
1983 Joyce Wilkinson
Patrick Collins
Barbara Salisbury (now Wills)
1982 Helane S. Rosenberg
1981 Lou Furman
1980 Linaya Leaf
Charles Combs
Lawrence O'Farrell

Awards No Longer Presented
Jennie Heiden Award
1985 Empire State Youth Theatre, Albany, NY
1984 ASSITEJ-USA
1983 Poncho Theatre
1982 Honolulu Theatre for Youth
1981 Metro Theater Circus (now Metro Theater Company)
1980 A Contemporary Theatre (ACT)
1979 Southern Educational Theatre
1978 Periwinkle Productions
1977 Marjorie Sigley
1976 Sara Spencer
1975 Ann Hill
1974 Bil Baird Puppets
1973 John Clark Donahue
1972 The Little Theatre of the Deaf
1971 George Latshaw
1970 Everyman Players
1969 Nellie McCaslin
1968 Performing Arts Repertory Theatre, (now THEATREWORKS/USA)
1967 Merry Go Round Players
1966 Paper Bag Players
Phi Beta Fraternity Award
1985 John McCleod, Australia
1984 David Johnston, England
1983 Joyce Wilkinson, Canada
1982 Masaru Kata, Japan
1981 No Award
1980 Joyce Doolittle, Canada
1979 Evelyn Garbary, Canada
1978 Roy Stacey, England
1977 David Porter and Vivienne Lafferty, England
1976 Grigore Pogonat, Canada
1975 Gavin Bolton, England
1974 Dorothy Heathcote, England
1973 Natalia Sats, Russia
1972 Giselle Barrette, Canada
1971 Dorothy Heathcote, England
1970 Robin Howarth, England
1969 Robin Howarth, England
1968 Beila Lepkin, Israel
1967 Elsa Olenious and Major Samzelius, Sweden
1966 Niels Sorensen, Denmark
1965 No Award
1964 Jan Wilkowski and Adam Kilian, Poland
1963 Gerald Tyler, England
1962 Duncan Ross, England
1961 No Award
1960 Ruth Gagliardo, USA
1959 John Allen, England
1958 Dan Lipschutz, Sweden
Walter Peck Memorial Award
1985 Kim Wheetley
1984 Doug Finney
1983 Jerry Proffit
1982 Marjorie Dycke
1981 No Award
1980 Julian Kaufman
1979 Anna May Hughes
1978 John Baumhardt
1977 Ralph Lane
1976 William Waack
1975 Richard Johnson
1974 Nicholas Wandmacher
1973 Frank Albright
1972 Marcella Oberle
1971 Joseph L. Peluso
1970 William H. Cleveland
1969 John C. Barner
1968 Winifred Gahagen
1967 Wallace Smith
1966 Sister Mary Margaret
1965 Robert Teeter, Jr.


Association Management Software Powered by YourMembership.com®  ::  Legal